Fotoğraf çekerken keskinliği arttırmanın 6 yolu

02.02.2019

41 Kişi Okumuş

0 Yorum

Fotoğraf çekerken keskinliği arttırmanın 6 yolu

Fotoğraflarınızdan en fazla keskinliği ve detayı elde etmek ister misiniz ? O halde bu ipuçlarına bir göz atmalısınız !

1 TRİPOD : Tripodunuzu kurarken sabitlik ve denge için ayakları yeterince yaygın açtığınızdan emin olun ; özellikle de yumuşak olan çamurlu ya da kumlu zeminlerde buna dikkat edin.

2 KUMANDA : Deklanşöre parmağınızla bastığınız sırada oluşan ufak bir sarsıntı bile fotoğrafta keskinlik kaybına neden olabilir (özellikle düşük enstantane hızlarında ) .Bunu önlemek için kablolu veya kablosuz uzaktan kumanda kullanın.


3 AYNA KİLİTLEME : Kameranızın içerisinde yer alan aynanın titreşimi de keskinlik kaybına yol açar.Kameranızda var ise bu özelliği kullanın.Bu özellik , deklanşöre ilk basışınızda aynayı hareket ettirir ve ikinci basışta ise perdeyi serbest bırakır.


4 ENSTANTANE HIZI : Elde yapılan çekimlerde hareket bulanıklılığını önlemek için basit bir yöntem bulunuyor: enstantane hızını odak uzaklığına eşleme.Örneğin : 50mm lens kullanıyorsanız 1/50sn veya daha hızlı bir enstantane süresi bulanıklığı önleyecektir.


5 TEMİZ LENSLER : Kirli optikler ya da filtrelerin keskinliğe büyük etkileri vardır.Bu yüzden lekeleri bir hava pompasıyla ya da yumuşak uçlu fırçayla temizleyin.İnatçı lekeleri ise lens temizleme sıvısı ve mikrofiber bezle temizleyin.


6 LİVEVİEW İLE NETLEME : Otofokus sistemleri harikalardır ancak insan gözü kadar hassas değillerdir.Tripodla çekim yaparken LiveView kullanarak ekrandan öznenize zoom yapın ve netliği kontrol edin.


YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Link ekle
http://www.keriz.net/
Hit Toplist