Gece fotoğraf çekim teknikleri

29.10.2018

58 Kişi Okumuş

0 Yorum

Gece fotoğraf çekim teknikleri

Gece çekimi demek, bir anlamda uzun pozlama yapmak demektir. Seçeceğimiz poz süresi (enstantane), saniyenin kesirleriyle değil (1/125, 1/60,.) saniyelerle (1, 2, 4, 8,16,30.) gibi değerler ile belirlenir. Enstantane ayarını, yani pozlama süresini artırdığınızda, fotoğraf makinenizin perdesi daha uzun süre açık kalacaktır.

Öncelikle düşük ISO tercih etmeniz, fotoğraflarınızda oluşacak noise miktarını azaltacaktır. Belki 1600 gibi, 3200 gibi ISO değerleri size daha cazip teklifler sunuyor olsa da, bir üçayağınız olduğu sürece ISO’dan yana korkunuz olmasın. Sonuçta fotoğrafınızı uzun pozlayacaksınız.

Bunlarla beraber makineniz de bulp (B) konumu ile diyafram ve enstantane ayarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bu durumda dikkat edilmesi gereken faktörler biraz daha artacaktır. Öncelikle yanınızda kilitli deklanşör olmalıdır. Aksi halde B konumunda fotoğraf çekebilmek için sürekli deklanşöre basılı tutmak gerektiği için makine tripod üstünde bile olsa mutlaka titreyecektir. Bu titremenin sebebi ortam da bulunan hareketli araçlar olabileceği gibi kalp atışınız bile olabilir.

Fotoğraf için uygun zamanlardan biri güneşin batışından otuz dakika sonraki süredir. Bu süre uzatılırsa gökyüzü gereğinden fazla kararacağından fotoğraf üstünde gökyüzü gereksiz karanlık bir boşluk olarak görülecektir. Bu belirleyeceğiniz kompozisyon ile bütünleşik olması durumunda hoş olabilir ama genellikle göze batar, bununla beraber gecenin ilerleyen saatlerinde evlerdeki ışıklar kararacağından ortam ölü bir şehir gibi görülecektir.

Gece çekimlerinizde ki ilk denemeleriniz de makinenizin pozometresine güvenmekten başka yapacağınız bir şey yoktur. Bununla beraber vizörden bakarak yaptığınız kadrajda patlayan (çok şiddetli gelen ortam ışığı) ışıklar tespit edilip vurgulamak istediğiniz noktadan ölçüm yapmanız faydalı olacaktır.

Çekilecek konunun ilginçliğini artırmanı yollarından biri harici ışık ya da dışarıdan flaş kullanımıdır. Bu teknikte normal poz süresi içerisinde flaşın patlatılarak ya da harici ışık kaynağı kullanılarak obje aydınlatılır. Bu harici kaynak kullanımı film üstüne düşen ışık şiddetini değiştireceği için diyafram değeri ile oynamak gerekebilir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Link ekle
http://www.keriz.net/
Hit Toplist