Kar Fotoğrafı Çekim Teknikleri

29.10.2018

58 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kar Fotoğrafı Çekim Teknikleri

“KAR FOTOĞRAFI ÇEKİM TEKNİKLERİ”

İçinde bulunduğumuz kış mevsimi, her yerin beyaz örtüye büründüğü zamanlardır. Bu mevsimde insanı içine çeken gizem dolu güzelliği ile kartpostallarda izlediğimiz o güzel görüntüleri hayal ederiz. Beğeniyle izlediğimiz görüntüleri fotoğrafımıza nasıl yansıtacağız?
Karda fotoğraf çekmek, gündelik yaşamda çektiğimiz fotoğrafları çekmekten daha zordur.

Normal ayarlar ile karlar içinde gezip çekim yaptığımızda, vizörden baktığımızdaki görüntüyü elde edemeyiz. Çektiğimiz fotoğraflar daha çok gri veya mavi tonlarda çıkar, o parlaklığı, beyazlığı yansıtamayız.

Makineler, ayarların tamamının ortalaması alındığında %18 miktarında gri alan varmış gibi hesap yapar. Bu oran, normal çekimlerde doğru çalışsa da, kar fotoğrafı çekiminde doğru algılanmaz. O yüzden karlı ortamlarda makinelerimizin ışık ölçme mekanizmaları yanılır.

DOĞRU ÇEKİM YAPMAMIZ İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİR?

Öncelikle beyaz ayarını doğru yapmalıyız. Beyaz dengesini ortama göre belirlememiz, beyazın nasıl olduğunu makinemize tanıtmamız gerekir. Çekim öncesi makinemize beyaz bir obje göstermek “Bu beyazdır, sen diğer renkleri bu beyaza dayanak kabul ederek hesapla” demektir. Karlı bir ortamda da yapılması gereken bu olmalıdır.

Önce kadrajı tam olarak kaplayacak şekilde düz beyaz kâğıttan veya avuç içinizden faydalanabilirsiniz. Makinemize bu çektiğimiz imajı, “işte beyaz budur” diye tanıtmamız gereklidir. Yapmamız gereken, beyaz ayarı ile birlikte, doğru pozlamadır. Pozometrede ortama ve ışık miktarına göre +1 / +1,5 EV telafisi eklemek gerekir.

Makinemizi boynumuzda taşırken, kar yağışından etkilenmesini engellemek için poşet kılıflardan yararlanabiliriz. Islanmasını engellemek isterken uzun süre poşet içinde tutmanın buğu yapacağını da unutmayalım! Makinemizi, çekim sonrası, çantamızda taşımalıyız. Dikkat etmemiz gereken diğer bir husus da güç kaynağımızdır. Soğuk havadan etkilendiği için, çekim yapmadığımız anlarda cebimizde taşımak performans düşüklüğünü engelleyecektir.

Yağan kar tanelerini daha belirgin görüntülemek isterseniz flaş yardımı ile kar tanelerini daha belirgin görüntüleyebilir, düşük enstantane ayarı ile göze hoş gelen değişik çalışmalar elde edebilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Link ekle
http://www.keriz.net/
Hit Toplist